„Nikdo to za tebe neudělá“ – rozhovor s Karol (NE)jen o projektu SILAČKY

Mladá fotografka Karol je autorkou úspěšného projektu Silačky, který si klade za cíl podpořit všechny ženy se snahou být silné, a to psychicky i fyzicky.

Karol v rozhovoru prozradí, jak je náročné koordinovat celý projekt, své pády i vzestupy. Rozhovor není určený jen ženám, ale každému se snahou zlepšit své JÁ.


Karol, polovina roku je za námi a ty jsi toho určitě spoustu zvládla, co všechno to bylo?

Ten čas tak rychle utíká… Když se nad tím tak zamyslím, byla to vlastně spousta věcí. Hlavně, co se projektu Silačky týče. Uspořádala jsem focení, vytvořila samostatné webové stránky projektu, promluvila na pár akcích – což pro mě byla asi ta největší výzva, objevila jsem zmínku o projektu v časopisech, spustila e-shop.

Další výzvou, je vydat knihu, kterou jsem před nedávnem začala psát.

Zvládla jsem letos poznat velkou spoustu skvělých lidí, kteří mi jsou inspirací a motivují mě k tomu, abych se posouvala dál a dál.

Co se týče mého života mimo projekt, odhodila jsem zábrany a začala se naplno věnovat fotografování a postavila jsem se i výzvě s názvem „nafotit svatbu“ a letos byly hned dvě.

Taky jsme si s přítelem letos už lehce pocestovali po Slovensku, Rakousku, Maďarsku, Polsku a v srpnu nás čeká největší dobrodružství a to Mallorca jen s příručním zavazadlem a spaním pod širým nebem.

Klikni na fotku a sleduj Karol na Instagramu.
Klikni na fotku a sleduj Karol na Instagramu.

V jakém životním období se teď nacházíš?

To je zajímavá otázka. On ten čas fakt tak rychle utíká, že nemám ani moc prostoru nad tímhle přemýšlet, ale vím, že to, kde jsem teď, je začátek všeho, co mě čeká. Je to takové období, kdy je pro mě všechno, co dělám, stále nové a stále zkouším a zkouším, jakým směrem mám vlastně jít.

Myslím, že jsem zrovna v období, kdy mě život zkouší, jak moc vytrvalá jsem a jestli nemám v plánu od svých snů upustit, vykašlat se na všechno a jít zpátky do života v „jistotě“ – tím myslím hlavně zaměstnání.

Máš za sebou nějaké zásadní životní změny?

Mám. Tou největší změnou pro mě bylo, když jsem se téměř ze dne na den rozhodla opustit zaměstnanecký poměr a vydat se vlastní cestou. Zavřela jsem za sebou sice bránu té „jistoty“ a jakési finanční stability, ale nikdy jsem toho nelitovala, ani když jsem zrovna byla úplně bez peněz. To je přesně ta situace, kdy mě život testuje, jak silnou vůli vlastně mám.

Samozřejmě, že jsem měla i takové své slabší chvilky, kdy jsem rozesílala životopisy, ale nikdy mě ani nepozvali na žádný pracovní pohovor a vlastně mi spadl kámen ze srdce, protože bych stejně do zaměstnání na plný úvazek nenastoupila.

Karol je pozitivní člověk nejen na sociálních sítí, ale i v životě.

Zažila jsi někdy situace, že jsi byla svou prací nebo povinnostmi frustrovanná?

No jejé, celou střední školu a i na vysoké, kterou jsem kvůli tomu vzdala. No a taky samozřejmě v zaměstnání. Já absolutně nesnáším, když se někdo snaží mít nade mnou kontrolu a chce, abych se řídila podle jeho pravidel. Někdy to gradovalo do takové míry, že jsem z toho mívala velké zdravotní potíže.

Od doby, co jsem opustila zaměstnání a začala se věnovat projektu, tak jsem prací jako takovou frustrovaná nebyla, ale byly a jsou dny, kdy jsem spíše demotivovaná. Když nevidím výsledky, jaké bych chtěla. Ale krása toho, že vše dělám pro sebe je ta, že je to jen a jen v mých vlastních rukou a jen já s tím dokážu něco udělat.

Jak jsi s tím bojovala?

Když mi něco vadí a deprimuje mě to, jdu od toho. Někdo by mohl tvrdit, že jsem spíše zbabělec, který od problémů utíká, ale já mám prostě ráda čistou hlavu. Nesnáším stres a bojuju s ním tak, že se mu prostě vyhýbám. Vím, že takové situace nedělají dobře mému fyzickému ani psychickému zdraví, tak nač se zbytečně ničit.

Karol je milovnicí plátěných tašek, některé z nich si můžete pořídit u ní na E-shopu.

Co pro tebe konkrétně znamená vykročení z komfortní zóny?

Pro mě to jsou ty lekce, co nám život dává a ty klacky, co nám občas hází pod nohy, ale bez nich bychom se nikdy neposunuli dál a nezjistili, že máme mnohem víc síly, než si vůbec myslíme.

Podle mě je hrozně důležité z té komfortní zóny vykročovat pravidelně, i když třeba maličkostmi a trénovat se, jinak člověk prostě zakrní a zpohodlní.

I proto tak rádi cestujeme a většinou bez plánů, bez cíle a hlavně bez ubytování. Bez takové té jistoty, která většinu lidí brání v rozletu, a proto jsou potom v životě nešťastní.

Projekt silačky určitě zabere spoustu času, je pro tebe výdělečný?

Zabere. Sám o sobě, jako takový, výdělečný není, ale tu a tam se najde nějaká příležitost, která mi nějaké finance přinese.

Ale prodávám náramky, trička a nově i tašky, což je vlastně můj zdroj peněz.

Otevírají se mi nové a nové příležitosti, například možnost psaní článků pro různé portály a myslím, že bez projektu bych tyto možnosti nikdy neměla.

Zejména na Instagramu si můžeme všimnout, že Karol ráda tráví čas v přírodě.

Kam chceš silačky posunout?

Já nikdy během toho, co projekt existuje, neplánovala. Kdyby mi někdo na začátku řekl, kde bude projekt dneska a čím se bude zabývat, nevěřícně bych se mu vysmála.

Je jedna věc, kam bych chtěla posunout spíše sebe a to, že bych chtěla dělat přednášky. Přednášky o sebe přijetí, o PPP, o tom jak se k lidem s PPP chovat, o tom, jak by se lidi k sobě navzájem chovat měli a neměli, jaké může mít chování následky a takhle. Což úzce s projektem souvisí.

Karol má za sebou i první veřejnou přednášku!

Čím se momentálně živíš?

Momentálně mě živí e-shop a taky pomáhám příteli. Sám rozjel vlastní podnikání naplno tři měsíce zpátky, v oboru elektroinstalací a elektromontáží. Pomáhám s čím je třeba, to znamená, že i přímo v terénu na stavbách.

Co Tě žene dál?

Výsledky. Určitě výsledky. Ne touha jich dosáhnout, ale naopak ty, které jsou už viditelné. Dále to jsou určitě vlídná slova podpory fanoušků mého projektu.  

Jaké máš plány na následující roky?

Já fakt moc neplánuju, mám ráda ve svém životě tak trochu zmatek.Ale rozhodně mě láká zkušenost s delším pobytem v zahraničí, nejlépe pracovním.

Ale je jedna věc, které bych dosáhnout chtěla, a to je dostat se na studium psychologie.

Jedno z velmi úspěšných focení pro projekt Silačky.cz.

Kdo nebo co Tě posouvá dál a motivuje?

Hodně to jsou odezvy na projekt. To, když vidím, že to co dělám, má smysl. Když mi přijdou ve zprávě slova díku. Pro mě je tohle hrozně moc!

Ale všechno co dělám, se snažím dělat hlavně pro sebe a ne abych někomu dokazovala, takže jsem sama sobě takovou motivací. Motivuje mě překonávání sebe samotné, motivují mě ty těžké situace a ty životní zkoušky.

Dává Ti blog vstávej.cz smysl?  A proč?

Dává! A velký, protože předat někomu dalšímu svou vlastní zkušenost, to je asi to nejvíc. Ta největší motivace pro člověka, co touží po změně a bojí se. Mě samotnou příběhy druhých nakoply k tomu, abych začala se sebou a svým životem něco dělat.

A já sama sdílím příběhy prostřednictvím svého blogu.

Karol na fotce z blogerského Meetupu zaštítěného značkou Blendea.cz

Co bys poradila člověku, který by rád životní změnu?

Zahodit strach a prostě jít! A klidně po hlavě.

„Nikdo to za tebe neudělá“ , protože svůj život máme jen ve svých rukou a nikdo nám nebude celý život servírovat to, co bychom chtěli, přímo pod nos. Prostě vstát a jít, jiná možnost není.


Karol, děkuji Ti moc za inspirativní rozhovor.

Kde můžeš Karol a její projekt Silačky sledovat?

Líbil se Ti rozhovor? Podpoř ho svým palce na Instagramu nebo na Facebooku

ČÍST DÁL: Zajímáš se o cestování a chceš vyjít z krysího závodu? Přečti si rozhovor s Víťou Válkou, který brázdí Evropu s celou svou rodinou a karavanem!